Zemřel herec a dabér Karel Richter. Mluvil ve Fantomasovi i Simpsonových

Veřejné rozloučení s se zesnulým se uskuteční 17. srpna ve 12:00 ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice. Uvedl to jeho vnuk Jan Richter.

„Svůj život Karel Richter zasvětil především divadlu, když si svoji první roli zahrál v deseti letech v Divadle Míly Mellanové. V jeho angažmá pak působil do roku 1949, kdy se postupně přejmenovalo na Městské divadlo pro mládež,“ uvedl Jan Richter. Členem souboru Divadla Jiřího Wolkera se stal v roce 1949. V roce 1973 se pak ujal jeho řízení, aby ho vedl až do roku 1990.Tvorbě pro děti a mládež intenzivně věnoval většinu svého profesního života a přispěl významnou měrou k jeho rozvoji a popularizaci nejen v tehdejším Československu, ale také za jeho hranicemi.

Za jeho éry bylo Divadlo Jiřího Wolkera místem, kde se rodily významné herecké talenty jako Dagmar Havlová, Martina Hudečková, Ivan Vyskočil, Ivana Andrlová a mnozí další. V roce 1983 mu byl udělen titul zasloužilého umělce.

Karel Richter jako hlas inspektora Bertranda ve filmu Fantomas kontra Scotland Yard:

Karla Richtera proslavil rovněž jeho hlas. Už v roce 1940 udělal první zkušenost při namluvení desky Karafiátových Broučků. Nejvíce se ale do povědomí veřejnosti zapsal dabingem pro film, televizi, rozhlas či reklamu. Této oblasti se naplno věnoval od 60. let 20. století až do posledních chvil svého života. Stojí za ním stovky nadabovaných rolí ve filmech Fantomas se zlobí, Pearl Harbor, Titanik a Gladiátor nebo seriálech M*a*s*h, Haló, haló, Kojak i dokumentech. Namluvil také astronauta. Buzze Aldrina v epizodě seriálu Simpsonovi. (výčet jeho dabingových rolí si přečtěte ZDE).

V roce 1996 za své četné televizní a filmové role rovněž obdržel Senior prix od Herecké asociace. Za svou více než osmdesátiletou uměleckou kariéru spolupracoval s většinou významných herců, například Lídou Baarovou, Janem Werichem, Miroslavem Horníčkem, Milošem Kopeckým, Jiřím Sovákem, Rudolfem Hrušínským, Jiřím Lábusem, Stelou Zázvorkovou, Jiřinou Bohdalovou a dalšími.

Karel Richter dabuje Buzze Aldrina v epizodě seriálu Simpsonovi (čas 1:48):

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here