Ve středních Čechách řádila silná bouře, výstraha platila v celé zemi

Vysoký stupeň nebezpečí platil až do sobotního večera pro Benešov, Beroun, Černošice, Dobříš, Sedlčany a Votice. V 16:00 skončila „oranžová“ výstraha pro Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Český Brod, Kolín, Lysou nad Labem, Mladou Boleslav, Nymburk a Poděbrady.

„Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně,“ varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Středočeští hasiči vyjížděli k několika spadlým stromům. „Zásahovou činnost to ale zatím nijak výrazně nezvýšilo,“ řekla po 16:00 mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Podmínky přály i vzniku supercel. „Je poměrně slušná pravděpodobnost, že se nějaká(é) během odpoledne objeví,“ doplnil ČHMÚ na Facebooku.

Meteorologové doporučovali dbát na bezpečnost s ohledem na možnost zasažení poletujícími předměty. Dále lidé měli zabezpečit své domy a řídit opatrně.

Zastavení provozu na letišti

Hasiči v Praze vyjížděli v sobotu odpoledne kvůli bouřkám zhruba k desítce případů. Kvůli bouřce bylo zastaveno odbavování odletů na Letišti Václava Havla v Praze. „Zastavení provozu mělo dopad na jednu linku British Airways Londýn- Praha, která doletěla do Drážďan. Za chvíli by ale letadlo mělo do Prahy odstartovat. Všechny odlety neměly výrazné zpoždění,“ řekla iDNES.cz Eva Krejčí, ředitelka komunikace Letiště Václava Havla.

Hasiči v sobotu již zasahovali u spadlého stromu. K pádu došlo v odpoledních hodinách v ulici U Pernikářky na Smíchově.

Z fotografie je vidět, že strom spadl na silnici, kde naštěstí v tu dobu nebyla zaparkovaná žádná auta. Škody na majetku tak nevznikly, potvrdil Fík. Do 17:00 zasahovali hasiči u 12 případů spojených s bouřkou. Na Twitteru uvedli, že se jednalo především o spadlé stromy nebo zlomené větve. Události se obešly bez zranění.

Výstraha před bouřkami platí do večera pro všechny kraje. Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody či podjezdy a nárazy větru lámat větve stromů, upozorňují meteorologové. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Při řízení vozidla v bouřce doporučují snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

I přes bouřky dál zůstává v platnosti upozornění ČHMÚ na nebezpečí vzniku a šíření požárů a na Moravě a ve Slezsku před vysokými teplotami. Do odvolání platí také výstraha před nebezpečím vzniku požárů a jejich šíření.

Výstraha ČHMÚ před vznikem požárů

V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Meteorologové odvolali smogovou situaci

Naopak ČHMÚ v sobotu odpoledne odvolal výstrahu před smogovou situací kvůli vysoké koncentraci troposferického ozonu v ovzduší v části Moravskoslezském kraji, kterou vyhlásil v pátek.

Výstraha se týkala okresů Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava-město. Hodinový průměr troposférického ozonu tam ve čtvrtek překročil informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový. Limity byly překročeny i dnes, odpoledne se ale situace zlepšila.

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here