Turci kvůli vysoké inflaci mění preference. Auta nahradila veřejná doprava

Na jedné čerpací stanici v Istanbulu taxikář Bülent plní svou nádrž a má při tom rozhořčený výraz. Za poslední rok a půl se ceny benzinu ztrojnásobily. „Tato inflace se snad už nezastaví. Před tím ceny rostly každý týden, teď je to každých 24 hodin,“ říká. Inflace v Turecku porazila v červenci všechny historické rekordy a dostala se na 80 procent, ukázaly oficiální statistiky.

Jako mnozí další nemá Bülent na výběr – jezdit s taxíkem musí. Šetřit se snaží jinde, na svém osobním voze. „Moje auto jezdí stále na rezervu. Když jedu na benzinku, tak načerpám vždy jen pár litrů. Snažím se jezdit méně, protože na to nemám. Z benzinu se stal luxus,“ říká.

Je to luxus, kterého se Turci každý den musí zříkat. V průzkumu agentury Ipsos z konce července jich 71 procent tvrdilo, že využívají veřejnou dopravu, zatímco dříve jezdili autem.

„Auto už nepoužívám, mám ho zaparkované před domem. Jezdím autobusem,“ tvrdí účetní Bekir. „Není to ideální, často je autobus přeplněný, a musím tak počkat na další spoj či se přesunout pěšky na jinou zastávku. Ale nedá se nic dělat, nezdá se, že by se ceny chystaly klesnout,“ dodává.

To, že není sám, ukazuje fakt, že počet cestujících v istanbulské veřejné dopravě se meziročně zvýšil o 67 procent.

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here