Tropických 31 stupňů má být v pondělí v celé zemi, platí i výstraha před požáry

Horké počasí přetrvává v Česku od úterý. V posledních dnech panovalo horko hlavně na Moravě a ve Slezsku. Od čtvrtka bylo nejtepleji ve Strážnici na Hodonínsku. Ve čtvrtek tam meteorologové naměřili 37,3 stupně Celsia, v pátek 35,4 stupně a v sobotu 36,3 stupně Celsia. V Čechách bylo v sobotu o něco chladněji, odpoledne se zejména v Praze a v části středních Čech vyskytly bouřky.

Páteční teploty překračovaly tropickou třicítku.Nejtepleji bylo v Plzni – Bolevci, teplota tam vystoupala na 32,2 stupně Celsia, řekla Dagmar Jandová z ČHMÚ. Po Plzni – Bolevci zaznamenaly dnes druhou nejvyšší teplotu shodně tři stanice. Ve Stankově na Domažlicku, v Doksanech na Litoměřicku a ve Strážnici naměřili shodně 31,4 stupně Celsia.

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Odborníci při horkém počasí doporučují lidem pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují rovněž před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti. Zároveň upozorňují motoristy, aby v rozpálených autech ani na krátkou dobu nenechávali děti a zvířata.

Výstraha ČHMÚ před vznikem požárů

V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Teplotní rekordy padaly i v sobotu. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 36,3 stupně Celsia. Přes 35 stupňů zaznamenali také v Karviné, Bojkovicích, Ivanovicích na Hané a Starém Městě. Nejvyšší teplota pro 23. červenec byla překonána na 26 stanicích měřících alespoň 30 let.

Rekordy Česko zaznamenalo i minulý týden, kdy teploty rovněž přesahovaly 35 stupňů Celsia. Klimatologové poukazují, že delší a extrémnější vlny veder se dějí kvůli globálnímu oteplování, které způsobuje člověk vypouštěním skleníkových plynů do atmosféry. Vedra jsou tak lokálním projevem klimatické změny.

Kvůli vedru a suchu hasiči bojují s několika požáry porostů. V Národním parku České Švýcarsko vzplál les, hoří zhruba na sedmi hektarech. Hasiči museli evakuovat lidi ze soutěsek u Hřenska. Oheň hasí z letadla i vrtulníku, v akci jsou i hasiči lezci, protože hoří v nepřístupném skalnatém terénu.

Latest news
Related news