Oblíbený skalní hrádek Šaunštejn se po roční přestávce opět otevřel turistům. Během uzávěry prošel výraznou proměnou. „Do opravy jsme se pustili nejen kvůli většímu pohodlí a bezpečí pro návštěvníky, ale především kvůli ochraně této kulturní památky,” vysvětlil Richard Nagel ze Správy Národního parku České Švýcarsko.

Správa parku nechala udělat kompletně nový přístup na hrad, stabilizovala skalní masiv, jehož část musela shodit, na vrcholu jsou pak nové pochozí plochy nebo zábradlí. Hlavně nové plošiny mají zabránit dalšímu obrušování pískovcové skály, na kterou každoročně míří desítky tisíc lidí. „Do zabezpečení a rekonstrukce správa parku investovala zhruba 10 milionů korun,“ popsal jednu z největších investic v posledních letech mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Částečně byla také zmenšena vyhlídková plošina, protože ostroh byl již velmi nestabilní.

Neregulované koryto Morávky mezi Frýdkem-Místkem, Dobrou, Nižními a Vyšními Lhotami, málo známé místo, 14.7.2022.

OBRAZEM: Divočina jen kousek za městem. Frýdek-Místek nabízí skutečnou raritu

Jednou z největších položek rozpočtu rekonstrukce byla přeprava materiálu na vrchol skály. Ten tam vynesl vrtulník, což se podle Nagela ukázala nejen jako ekonomicky nejvýhodnější, ale i šetrnější k přírodě. Dopravit tam bylo potřeba mnoho tun železných konstrukcích nebo dřevěných lávek. Oproti rekonstrukci hrádku Falkenštejn, kde byly použité pozinkované konstrukce, které zářily do daleka, byl na Šaunštejnu použit jiný materiál.

„Reagovali jsme tak i na negativní reakce veřejnosti. Pochozí plošiny jsou dřevěné, jinak zabarvená je i ocelová konstrukce,“ vysvětlil Nagel, Stejně jako na Falkenštejnu se ale správa parku snažila o co nejmenší zásah do skály, proto je konstrukce na mnoha místech přichycena jen rozporkami s gumovou podložkou.

Chystají se i další opravy 

S opravami turistické infrastruktury správa národního parku nekončí. Pro další roky připravuje proměnu Vilemíny vyhlídky nedaleko Jetřichovic. I zde se uvažuje o pochozích roštech a zároveň rozšíření vyhlídky do původních historických rozměrů. Naopak se nepočítá s návratem altánu podobnému tomu na nedaleké Mariině vyhlídce, který zde historicky byl.

V pondělí 4. července provedou průvodci první návštěvníky novým zámeckým okruhem nazvaným Šlechtické komnaty na zámku v Moravském Krumlově.

Nejen na epopej. Na zámku v Moravském Krumlově nově zpřístupní i komnaty

Až na desítky milionů korun pak vyjde rekonstrukce přístupových cest k největšímu lákadlu Českého Švýcarska k Pravčické bráně. Ty jsou momentálně v havarijním stavu. „Máme již připravenou studii, která řeší například i odtokové podmínky, protože cesty ničí především voda z dešťů,“ dodal Nagel s tím, že než dojde na velkou opravu, nechá správa parku udělat alespoň provizorní přístup tak, aby se zvýšila bezpečnost a pohodlí návštěvníků Pravčické brány. Ten by mohl být hotový příští rok.