RECENZE: Už i zvířata řeší typický problém Prahy, totiž bydlení

Vybrané komunity živočichů sleduje kamera Jiřího Petra napříč ročními obdobími. Třeba stádo muflonů, které z vyhrazené obory přešlo silnici do areálu krčské nemocnice. Zcela přirozeně tam zažívá bílé závěje, zelenou pastvu i bitvy při podzimní říji, aniž by se vzrušovalo čilým lidským provozem.

Mnozí tvorové řeší typický problém metropole, totiž bydlení. Slípka zelenonohá se musí doslova povznést nad své původní bytové poměry, odkud ji vystrnadily nutrie, plch si po vzoru squaterů zabral ptačí budku, břehule využily ke hnízdění stěny lomu a celá kolonie volavek se usídlila poblíž trojské zoologické zahrady, kde krade jídlo pelikánům.

Vynalézavost velkoměstských živočichů sahá od kosích úkrytů před strakami až po křižáky mostní, kteří pavučiny spřádají pod lampami vábícími hmyz. Právě hmyzu se pak týkají raritní detaily, počínaje milostnou rvačkou roháčů o samičku v zahradní restauraci a konče válkou o mravenčí kukly příštích otroků včetně takticky rozvrženého přepadení.

Je úžasné sledovat, jak se zvířata dovedou životu v betonovém labyrintu přizpůsobit. Vlaštovky sídlící v depu metra vylétají spolu s první ranní soupravou, ropucha čeká na déšť v prohlubeninách skládky, slípka staví hnízdo z odpadků vyvržených řekou. Nejzábavnější stěhování pak předvedou myšice, které při výměně rušnějšího hřbitova za klidnější jednak změnily náboženskou víru, jednak si na přechodu vzorně počkaly na zelenou.

Planeta Praha

Česko, 2022, 85 min

Režie: Jan Hošek

Hrají: Jiří Macháček (vypravěč)

Hodnocení: 70 %

Každý Pražan bude samozřejmě postrádat své „sousedy“, kteří se ve městě stále častěji vyskytují – zajíce, bažanty, srnky. Ale objevování zázraků jen pár kroků od domovních dveří nadále zabírá, nemluvě o úlevném potvrzení, jak si příroda dokáže vždycky pomoci sama.

Latest news
Related news