Rakušan znovu vede STAN, neměl soupeře. Vyslovil se pro přijetí eura

Před zvolením se ohradil proti tomu, že hnutí, které v minulých měsících čelilo několika skandálům, nemá jasný program. „Nebojme se říci, že Starostové a nezávislí jsou pro euro,“ řekl Rakušan. „Veďme o tom diskusi s našimi koaličními partnery,“ řekl ve své volebním projevu. Zdrženlivá k přijetí eura je nejsilnější vládní strana ODS.

Nové vedení STAN

Vít Rakušan – předseda
Lukáš Vlček – první místopředseda
Jan Farský, Michala Šebelová, Pavel Čížek, Jan Lacina – místopředsedové

Prvním místopředsedou STAN se potom stal poslanec Lukáš Vlček, který dostal 291 hlasů od 294 hlasujících. Nahradil v této funkci exposlance Jana Farského. „Buď se jako tým uzdravíme, nebo zahyneme,“ řekl Vlček. Na sněmu bylo také logo hnutí symbolicky „vylepšeno“ o zdravotní náplast.

V únoru Farského jeho vlastní hnutí i po kritice od premiéra Petra Fialy donutilo, aby rezignoval na poslanecký mandát, protože voličům před volbami zatajil, že když bude zvolen poslancem, na více než půl roku odletí na studijní stáž na univerzitu v americkém Oregonu.

Farský je místopředsedou, prohra Kovářové

Řadovými místopředsedy STAN se pak stali Farský, Michaela Šebelová, Pavel Čížek a Jan Lacina. Největší počet hlasů při volbě místopředsedů získal právě Farský, z užšího vedení STAN vypadla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová.

„Musíme se snažit poskytovat co nejkvalitnější veřejné služby. A STAN musí zezelenat, a to z přesvědčení,“ řekl Čížek.

Kovářová se pak dostala alespoň do předsednictva hnutí, spolu s ní při volbě jeho členů uspěli i například ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, středočeská hejtmanka Petra Pecková a olomoucký hejtman Josef Suchánek.

Úkolem STAN je podle Rakušana stavět hráz proti populismu a extrémismu a nabízet praktická řešení pro aktivních, proevropsky orientované lidi ze střední třídy, kteří vědí, že stát se nemá dál zadlužovat.

„Praktičnost řešení a dobrá komunikace, nepopulistická, regionálně přiměřená řešení,“ pojmenoval zásady svého hnutí. „Naše proevropskost je největší ze všech stran,“ prohlásil Rakušan a plédoval pro euro.

„Síkela zajistil, že příští zimu vydržíme“

Hovořil také o potřebě energetické soběstačnosti a nezávislosti na dodávkách z Ruska. „Náš ministr Síkela zajistil to, že příští zimu vydržíme,“ pochválil ministra průmyslu a obchodu za STAN, který ve Sněmovně obhájil koncept zavedení takzvaného úsporného tarifu, jímž stát pomůže domácnostem zmírnit dopady zdražování plynu a elektřiny. Síkela řekl, že domácnosti by mohly v rámci této pomoci dosáhnout až na 16 tisíc korun v rámci příští topné sezony.

„Udělejme velkým tématem našeho předsednictví, aby Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko vstoupily do schengenského prostoru,“ uvedl ministr vnitra.

Mluvil o potřebě vyrovnávání šancí jednotlivých regionů. „Nemůžeme připustit, aby se některé regiony vylidňovaly. Musíme začít zemi decentralizovat a bavit se o tom, že velké úřady nemají být jen v Praze,“ prohlásil Rakušan.

Mafián nás nazývá mafiány, prohlásil Rakušan

„Mafián nás nazývá mafiány. My nejsme žádní mafiáni,“ řekl staronový šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. „Musíme se přestat zabývat sami sebou, nejsme hlava hydry. Máme jednoho zatčeného politika,“ uvedl s tím, že jiní mají i obžalované politiky. „Reakce hnutí byla nebývale rychlá,“ dodal po zvolení celého vedení hnutí STAN.

Narážel tak na bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který je obžalován kvůli čerpání evropské dotace na farmu Čapí hnízdo a 12. září ho čeká soud. V pátek označil ministra vnitra za mafiána, když komentoval Rakušanův návrh, aby všichni kandidáti do vlády museli předložit čisté lustrační osvědčení.

„Já neznám žádného bývalého ani stávajícího ministra, který byl příslušník nebo spolupracovník StB, zato znám plno tradičních politiků, kteří naši zemi rozkradli a rozprodali majetek státu, tudíž občanů, za hubičku, a taky znám politiky organizovaného zločinu STAN, kteří kradli a ještě brali kokain. Rakušan je hlava této mafie, která vznikla proto, aby kradla veřejné peníze,“ komentoval v pátek Babiš návrh ministra vnitra a šéfa STAN.

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here