Restaurace omezila provoz na všední dny od 10 do 15:45 hodin. „Rovněž jsme museli omezit naši nabídku, a to pouze na polední menu, tortily, koblihy a pár dalších drobností. V tuto chvíli si u nás již bohužel nedáte dezerty, burgery, pizzu ani naše vyhlášené steaky z grilu,“ informují zástupci restaurace veřejnost s tím, že věří, že omezení bude jen dočasné.

MARLENKA international s.r.o., 2. května 2018

Majitel Marlenky potřebuje zvýšit výrobu. Bez ohledu na současnou krizi

Důvodem omezení provozu je obrovský nárůst cen energií. „Na měsíc září jsme je byli přinuceni nakoupit na spotové burze. Cena jedné megawatthodiny překročila hranici dvaceti tisíc korun, což při našem provozu znamená platbu elektřiny za jeden měsíc ve výši 400 tisíc korun (oproti čtyřiceti tisícům minulý rok). Byli jsme donuceni omezit náš provoz a snažit se snížit provozní náklady na minimum, abychom tuto těžkou dobu vůbec přežili. Věřte, že tento krok nás velmi bolí,“ stojí ve vyjádření restaurace.

Desetinásobný nárůst 

Před podobnou situací stojí řada hotelů a restaurací v Česku. Jejich asociace zmínila příklad hotelu o šedesáti pokojích, kterému se měsíční náklady na elektřinu zvedly z osmdesáti na osm set tisíc korun. Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek si na konci srpna postěžoval, že váhavý přístup vlády k řešení cen elektřiny je pro asociaci velkým zklamáním.

Firma P-D Refractories s výrobními halami ve Velkých Opatovicích a ve Svitavách je největším českým dodavatelem žáruvzdorných materiálů

Firma nestíhá vyrábět šamot do krbů a kamen. Ze dne na den přitom může skončit

„Podnikatelé nemají informace, zda a jak bude vláda tuto krizovou situaci řešit. Od naší první iniciativy uplynulo pět měsíců a situace se stále zhoršuje bez jasného řešení a konkrétních termínů. Chceme věřit, že vláda důvěru podnikatelů nezklame a urychleně zjedná nápravu,“ uvedl 29. srpna.