Obří požár ohrožuje Yosemitský park, hoří lesy napříč Evropou

Stovky hasičů s plameny bojují v době extrémních veder ve velké části Spojených států. Národní meteorologická služba (NWS) na neděli předpovídala nebezpečně vysoké teploty pro oblasti od jihu Kalifornie přes pobřeží Mexického zálivu, části centrálních USA i pro východní pobřeží, přičemž místy hrozí i více než 43 stupňů Celsia.

V kalifornském okrese Mariposa, kde nyní platí nouzový stav, se v sobotu maxima vyšplhala na 35,5 stupně a podobná vedra se čekají i v nejbližších dnech.

Požár nazvaný Oak zde vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada. K sobotnímu ránu se rozrostl na přibližně 25 kilometrů čtverečních, v neděli ráno pak agentura Cal Fire monitorující lesní požáry hlásila 58 kilometrů. Plameny se údajně v extrémně suchých porostech šířily hlavně směrem na sever dál do chráněné oblasti Sierra National Forest. Obvod ohniska přitom stále nebyl vůbec zajištěný.

Plameny v kopcovité venkovské oblasti zničily několik budov a vyžádaly si nařízení evakuace pro více než 6 000 lidí, žádné oběti zatím hlášeny nejsou. V boji proti ohni jsou nasazeny asi čtyři stovky hasičů a čtyři vrtulníky, přičemž mluvčí Cal Fire uvedla, že zkrocení požáru se čeká nejdříve příští týden. Jeho příčina zatím není známá.

„S požárem Oak se zdá být u konce série relativně mírných a málo ničivých požárů v dosavadním průběhu kalifornské sezony,“ uvedl v pátek večer na twitteru klimatolog Daniel Swain působící na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Ohnisko Oak rychle co do rozlohy předčilo požár Washburn, který v první polovině měsíce ohrožoval háj sekvojovců obrovských na jižním okraji parku Yosemite a který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Kalifornské období lesních požárů teprve začíná a mnohé z nejničivějších ohňů v dějinách západoamerického státu hořely až po začátku srpna a v případě ohně Thomas z roku 2017 dokonce až v prosinci.

„Ohňové sezony“ jsou v Kalifornii v posledních letech delší a ničivější. Riziko šíření plamenů je poháněné dlouhodobým nedostatkem vláhy a oteplováním na americkém západě, což odborníci vidí jako součást globálních klimatických změn. „Vědci uvádí, že počasí bude mít nadále extrémnější povahu a lesní požáry budou častější, ničivější a více nevyzpytatelné,“ napsala agentura AP.

Národní parky v ohrožení

S desítkami požárů porostu bojují i hasiči v Řecku. Ten největší nyní ohrožuje národní park Dadia na severovýchodě země. Oheň na území s chráněnými lesy a mnoha druhy vzácných živočichů, zejména ptáků, se snaží zastavit na 320 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci i vojáci. Nasazeny byly také dvě desítky letadel a vrtulníků, uvedl list Kathimerini.

Řecké úřady za 24 hodin zaznamenaly 141 požárů. Na ostrově Lesbos se oheň dostal až k pláži oblíbeného letoviska Vatera, evakuovat se musely stovky turistů. Podle agentury Reuters plameny zničily několik domů a zranily jednoho hasiče.

Požár v oblasti národního parku Dadia postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé vesnice Dadia. Práci hasičům ztěžuje vítr, který neustále mění směr, a také vysoké teploty. Ty by v neděli v Řecku mohly místy vystoupit až na 42 stupňů a vlna veder má trvat ještě nejméně týden.

Oheň v národním parku znepokojuje ochránce přírody, protože už zničil pozorovatelnu dravých ptáků a blíží se k budovám správy parku. Šéf prefektury Evros Dimitris Petrovits agentuře AMNA řekl, že ochrana zvířat je prioritou a že pro zraněné živočichy vznikne dočasná záchranná stanice.

Lesní požáry hoří také na pomezí Slovinska a Itálie. Italské úřady v sobotu nařídily evakuaci tří stovek lidí z obce Savogna d’Isonzo u slovinských hranic, protože se obávali rozšíření ohně ze slovinské zalesněné oblasti Kras. Podle činitelů na obou stranách hranice se však od soboty situace zlepšila a například Italové v neděli hlásili „krocení posledních zbývajících ohnisek“.

V oblasti Kras už hoří deset dní a nasazeno bylo 1 100 hasičů, kterým pomáhali desítky vojáků, stovky dobrovolníků i kolegové ze zahraničí. V sobotu tam hasiče navštívil slovinský ministr obrany Marjan Šarec, který řekl, že ve vzduchu už jsou všechna dostupná hasicí letadla a že pomáhají i stroje z Rakouska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Srbska a Rumunska.

Ve Španělsku se v posledních několika dnech podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, plameny se ale dál šíří například na ostrově Tenerife, kde od čtvrtka zničily skoro 2 500 hektarů porostu. Skoro 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic na severu ostrova se muselo evakuovat. Nasazeno je na 150 hasičů, kteří se ale obávají předpovědí, podle kterých by měly teploty v dalších dnech stoupnout až k 38 stupňům.

V pevninském Španělsku v neděli bylo ještě mnohem tepleji. Podle meteorologické služby Aemet řada stanic zaznamenala čtyřicítky a v obci Fuente Palmera nedaleko Córdoby naměřili rovných 45 stupňů Celsia. Varování před nebezpečně vysokými teplotami vydala agentura Aemet pro jih Španělska i na pondělí. Absolutním teplotním rekordem země je údaj 47,4 stupně zaznamenaný loni v srpnu ve městě Montoro.

Francouzské požáry pod kontrolou

Kromě požáru u města Bordeaux vypukl ve Francii začátkem minulého týdne rovněž druhý velký požár, a to v departementu Gironde. Ten zatím není stoprocentně pod kontrolou, aktuálně se však nešíří.

Dvojice obřích ohňů zachvátila dohromady území o ploše asi 210 kilometrů čtverečních a vynutila si evakuace více než 36 000 lidí. Plameny mimo jiné zničily několik kempů poblíž největší písečné duny v Evropě Dune du Pilat, nevyžádaly si však žádné oběti na životech.

Menší z požárů, který se nyní podařilo „obklíčit“, vypukl u obcí Arcachon a La Teste-de-Buch. Lidé, kteří byli kvůli němu evakuováni, se nyní mohou začít do svých domovů vracet, oznámila prefektura.

Druhý požár zuřil u obce Landiras asi 40 kilometrů jižně od Bordeaux. Ve druhé polovině týdne už se nešíří, úřady ale upozorňují, že práce na jeho zkrocení ještě neskončily a že existuje riziko, že se znovu rozšíří.

Masivní lesní požáry se na jihozápadě Francie výrazně rozrůstaly během vlny veder, která v uplynulých dnech zasáhla vícero zemí na západě Evropy. Desítky francouzských měst a obcí na začátku týdne zaznamenaly absolutní teplotní rekordy a v Paříži v úterý naměřili 40,5 stupně Celsia, což pro francouzskou metropoli znamenalo teprve třetí záznam nad 40stupňovou hranicí po letech 1947 a 2019. V důsledku změn klimatu poháněných lidskými aktivitami budou podle expertů podobná vedra čím dál častější a intenzivnější.

Rekordy padnou na pevninském Španělsku

Ve Španělsku se v posledních několika dnech podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, dál ale hoří například na ostrově Tenerife, kde už plameny zničily přes 2 000 hektarů porostu.

Skoro 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic na severu ostrova se muselo evakuovat. Nasazeno je na 150 hasičů, kteří se ale obávají předpovědí, podle kterých by měly teploty v dalších dnech stoupnout až k 38 stupňům.

V pevninském Španělsku bude ještě mnohem tepleji, podle meteorologické služby Aemet by v neděli teploty v oblastech na jihu země, například v Andalusii, mohly vystoupat k 45 stupňům. Absolutní teplotní rekord padl ve Španělsku před rokem v srpnu, kdy bylo ve městě Montoro 47,4 stupně.

Latest news
Related news