Můžeme si za to sami, řekl k aférám STAN Rakušan a omluvil se za ně voličům

„Jsme rekordmany v tom, kolik problémů jsme dokázali nasekat v tak krátkém čase,“ připustil Rakušan „Dlužíme omluvu lidem, kteří nám věřili,“ řekl také ministr vnitra a šéf STAN. A vzápětí se také voličům omluvil.

Na logu STAN, který mají delegáti sněmu na visačkách, je namalovaná zdravotní náplast. Podle Rakušana to ukazuje, že STAN má drobnou bolístku, kterou lze ale odstranit.

Naše hnutí nevzkvétá, řekl hejtman Půta

„Naše hnutí nevzkvétá,“ řekl liberecký hejtman a býval předseda hnutí STAN Martin Půta a využil tak větu, kterou k hodnocení stavu celé země použil bývalý prezident Václav Havel ve svém prvním novoročním projevu v roce 1990 po pádu komunistického režimu.

Jako nového prvního místopředsedu STAN si Rakušan vybral poslance a bývalého starostu Pacova Lukáše Vlčka. Má podle Rakušana manažerské a systematické schopnosti potřebné pro vedení hnutí a je ochoten vzdát se některých funkcí ve Sněmovně. Vlček nahradil Jana Farského, který do Hradce Králové přiletě z Ameriky, kde je na studijní stáži v Oregonu.

Kandidoval jen na post řadového místopředsedy. V únoru se vzdal poslaneckého mandátu po kritice, že se nechal zvolit a odjel na osm měsíců na studijní stáži do USA. Věděl to již před volbami, ale voličům to neřekl.

Co jiní zvládli za desetiletí, my za půl roku, hodnotí Farský aféry STAN

Skandály srazily popularitu hnutí STAN

Nové vedení si Starostové a nezávislí volili v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Nové tváře mají vládnímu hnutí pomoci utnout skandály, které STAN výrazně oslabily. V červnu zveřejněný průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi říká, že hnutí STAN by samostatně získalo jen 6,5 procenta.

Ve Sněmovně má přitom vládní hnutí 33 poslanců a třetí nejsilnější klub. Jeden čas se dokonce diskutovalo o tom, zda by šéf hnutí, ministr vnitra Vít Rakušan nemohl být i kandidátem na příštího prezidenta. Po krátkém váhání tuto možnost Rakušan odmítl.

Pak musel řešit ve svém hnutí úplně jiné problémy. Skoro se mu rozpadlo dosavadní vedení STAN. Narychlo svolaným sněmem reagal STAN hlavně na korupční kauzu v Praze, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem ze Zlínska Michalem Redlem, který byl podle policie hlavou organizované skupiny, rezignoval i ministr školství a zakladatel hnutí STAN Petr Gazdík. Neříkal o nich totiž původně pravdu.

Ze čtveřice řadových místopředsedů od loňského sněmu STAN zůstala před sněmem ve funkci pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu totiž na post místopředsedy rezignoval europoslanec Stanislav Polčák po zveřejnění informací o tom, že měl jako právník od obcí na Zlínsku získat odměnu za zastupování o jejich odškodnění za výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Zákon o tomto odškodnění přitom pomáhal prosadit i jako politik. Souběh těchto dvou činností byl podle šéfa hnutí Rakušana nepřijatelný a Polčák už podle něj ani nemá za hnutí obhajovat post europoslance.

A další z místopředsedů STAN Věslav Michalik v červnu náhle zemřel. Delegáti za něj na sněmu symbolicky drželi minutu ticha.

Rakušan před sněmem zmínil, že by si ve vrcholných rolích dokázal představit své nejbližší spolupracovníky, například středočeskou hejtmanku Petru Peckovou, místopředsedu poslaneckého klubu Lukáše Vlčka či poslankyni Michaelu Šebelovou. Pecková ale nechtěla kandidovat na místopředsedkyni. Zdůvodnila to vytížeností v čele Středočeského kraje. Stala se na sněmu jen řadovou členkou předsednictva. Vstoupila i do hnutí STAN.

Fiala chválil ministry za STAN

Na volební sněm STAN dorazil osobně i premiér a předseda ODS Petr Fiala. Pochválil práci ministrů za Starosty a nezávislé, poděkoval i exministrovi školství Gazdíkovi.

Problémy mají čas od času všechny strany, podstatné je, jak se k tomu postaví, ty demokratické se z nich dokážou poučit, uvedl. Těší se na další spolupráci s hnutím.

„Lidé čelí kvůli válce nebývalým výzvám a potřebují naši pomoc,“ uvedl s odkazem na energetickou krizi a inflaci. „Máme odpovědnost vyplývající z předsednictví Evropské unie, aktivně pomáháme Ukrajině,“ řekl Fiala.

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here