Deset mrtvých a patnáct zraněných po sérii útoků v Kanadě, podezřelí na útěku

Velitelka Královské kanadské jízdní policie (RCMP) v provincii Saskatchewan Rhonda Blackmoreová uvedla, že mrtví a zranění se našli celkem na 13 různých místech ve venkovské oblasti severovýchodně od města Saskatoon. Zprávu o prvních pobodáních dostala policie ve 13:40 SELČ. Podle ní útočníci na některé cílili záměrně, jiní se zřejmě stali náhodnými oběťmi.

Motiv útoku zatím není znám, představitelé domorodých komunit nicméně hovoří o souvislosti s drogami. „Tohle je ničivý následek toho, když škodlivé nelegální drogy naruší naše komunity,“ uvedla Federace suverénních domorodých národů, která sdružuje 74 domorodých komunit v Saskatchewanu

„To, co se v naší provincii dnes stalo, je hrůzostrašné,“ řekla Blackmoreová, podle které jsou mrtví ve vesnici Weldon a v blízké rezervaci.

„Podezřelí jsou na útěku, rozhodli jsme o rozšíření varování i na (provincie) Manitoba a Alberta,“ uvedla policie v prohlášení. Varovala zejména obyvatele měst, kde se podle svědků útočníci pohybovali. Jedním z nich je i metropole provincie Saskatchewan Regina.

„Pokud jste v oblasti Reginy, buďte opatrní a myslete na případný úkryt. Neopouštějte bezpečná místa. Nepřibližujte se k podezřelým osobám. Neberte stopaře,“ uvedla policie na Twitteru. Zveřejnila i fotografie podezřelých, 31letého Damiena Sandersona a třicetiletého Mylese Sandersona. Není jasné, zda jde o příbuzné.

Zdravotní úřad v Saskatchewanu sdělil, že zraněné po ohlášení prvních obětí v neděli ráno místního času (odpoledne SELČ) přijalo několik nemocnic. Pro některé letěly vrtulníky.

„Dnešní útoky v Saskatchewanu jsou strašlivé a srdcervoucí. Myslím na ty, kteří přišli o své blízké, i na zraněné,“ uvedl kanadský premiér Justin Trudeau. „Neexistují slova, kterými by se dala popsat bolest a ztráta, již způsobilo toto nesmyslné násilí,“ napsal na Twitteru guvernér provincie Saskatchewan Scott Moe.

„Je hrozné, jak pobyt ve vězení, alkohol a drogy zničí tolik životů,“ řekl kanadské televizi APTN Michael Brett Burns, jehož partnerka a matka dvou dětí je jednou z obětí útoku.

Latest news
Related news