Botswana úspěšně bojuje s AIDS, má šanci zastavit přenos HIV z matky na dítě

„Zpráva, že se Lesedi narodila HIV negativní, byla asi nejšťastnější zprávou, kterou jsem kdy slyšela. Ta úleva od pocitu viny a strachu se nedá s ničím srovnat,“ řekla pro list The Guardian pouliční prodavačka Neo Goitsemangová.

Lesedi se narodila na východě Botswany jen několik měsíců poté, co se její pětatřicetiletá matka dozvěděla, že je HIV pozitivní. „Nejvíce mě děsila představa, že svému dítěti zničím život ještě předtím, než se narodí,“ dodala žena.

Podle Světové zdravotnické organizace měla Goitsemangová šanci 15 až 45 procent, že virus přenese na svou dceru.

Botswanská vláda v roce 1999 zahájila preventivní program, aby nedocházelo k přenosu viru z matky na dítě. Těhotným ženám doporučuje se okamžitě otestovat a v případě toho, že jsou pozitivní, je jim nasazena antiretrovirová terapie. Dítě po narození podstupuje stejnou léčbu jako matka, a to po dobu šesti týdnů. I v případě, že by žena na začátku těhotenství byla negativní, lékaři její stav sledují i v těhotenství a při kojení.

Díky programu se ženy více testují

Dvě desetiletí po začátku preventivní kampaně má Botswana stále vysoký výskyt viru u dospělých, až 20 procent. Nejčastějšími pacienty jsou ženy. Země v jižní Africe je nicméně na cestě k tomu zcela odstranit případy přenosu viru z matky na dítě. Míra přenosu klesla ze 40 procent na začátku programu na pouhé jedno procento, které země zaznamenala minulý rok. Světová zdravotnická organizace to označila za průlomový úspěch.

Současně vzrostl i počet otestovaných žen. V roce 2002 se nechala testovat jen necelá polovina, 49 procent. V minulém roce již číslo vystoupalo k 98 procentům. Podíl žen, které se aktivně léčí s HIV v průběhu těhotenství vzrostl z 27 na 98 procent.

Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky komunitnímu vzdělávacímu programu, který zahrnoval i návštěvy v domácnostech s cílem povzbudit těhotné ženy, aby se zaregistrovaly u místních zdravotnických zařízení a nechaly se bezplatně otestovat a léčit, uvedla místní lékařka Kaite Mashiniová.

„Většina žen, které mají pozitivní test, se léčí, což nám jako zdravotníkům výrazně usnadňuje práci,“ řekl listu The Guardian Arone Masilo, okresní poradce pro HIV. Nastávajících matek, které odmítají, je velmi málo a je to podle lékařů buď proto, že se nedokážou smířit s vlastním statusem nositelky HIV, nebo nemají důvěru ve vládní informační kampaně.

Podle žen, které léčbu podstoupily, je zapotřebí větší informovanosti. „Lidé žijící s HIV jsou stále stigmatizováni, což může nastávající matky odradit od toho se do léčebného programu přihlásit,“ uvedla Goitsemangová.

Vláda doufá, že první generaci bez AIDS uvidí už do roku 2030, což je taktéž cílem OSN. Plánuje se také rozsáhlejší osvěta v místních komunitách. V důsledku toho vláda plánuje navýšit rozpočet, který má zajistit nejen více léků, ale i kvalifikovaného personálu.

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here