Otevření nových prostor spojené s vypuštěním pštrosů bylo na programu ve čtvrtek. „Brněnská zoologická zahrada je oblíbeným místem především pro rodiče s dětmi, proto se snažíme, aby možnosti pro návštěvníky byly co nejzajímavější a nejpestřejší. Nová expozice pštrosů k tomu rozhodně přispěje. Jedná se o další investici, díky které se zoologická zahrada rozšiřuje a modernizuje,“ uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Pštros dvouprstý

• Je pták z řádu běžců
• Zároveň se jedná o nejvyššího ptáka, může dosáhnout výšky bezmála 3 metrů
• Z hlediska zbarvení je barevnější samec
• Sociální struktura je obdobná jako u vlků, tzn. jeden alfa pár a satelitní samice
• Jedna snůška může mít až 90 vajec od všech samic
• Je známý tím, jak rychle dokáže běžet, vyvine rychlost až 50 km/h

V nově vybudovaném objektu jsou tři ubikace pro pštrosy, na které navazují dva oplocené výběhy. Na jižní straně stavby se pak nachází zděný přístřešek. „Věřím, že návštěvníci ocení návrat pštrosů do naší zahrady a výhled z Africké vesnice tak bude opět o něco atraktivnější.,“ podotkl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

V zoo se momentálně nachází jeden samec a dvě samice pštrosů dvouprstých. „Všichni se narodili loni soukromému chovateli. Do brněnské zoo přijeli na začátku června, kdy si začali postupně zvykat na nový domov. Nyní nás čeká fáze seznamování s venkovní expozicí v Safari výběhu, do které je budeme postupně pouštět a sledovat jejich reakce,“ sdělil kurátor chovu ptáků v brněnské zoo Petr Suvorov.

Mládě hrabáče kapského se narodilo v Zoo Praha v neděli 10. července 2022 samici Kvídě.

Samice hrabáče Kvída porodila mládě. Pohlaví odhalí rozbory DNA z odebrané srsti

Náklady na nové prostory se vyšplhaly na 6,6 milionů korun, město zaplatilo 5,5 milionu. „Součástí investice bylo také nové oplocení ke stávající vyhlídkové věži u žiraf, včetně dvou kusů automatických bran. Zejména v zimním období je totiž věž využívaná návštěvníky k pozorování žiraf,“ doplnil ředitel zoo Hovorka.

SRISHTI SADHU